Merkür Gerilemesinden Nasıl Faydalanılır?
Merkür Gerilemesinden Nasıl Faydalanılır?

Merkür Gerilemesinden Nasıl Faydalanılır?

Astroloji ile hiç ilgilenmeyenler bile Merkür gerilemesini duymuştur.
Off yine Merkür mü geriliyormuş? Hiç sevmiyorum bu Merkür’ü?” cümlesini öyle çok duydum ki!
Astrolojide derinleştikçe Merkür gerilemesi konusunda daha farklı düşünmeye başladım.
Aksilik, gecikme, ertelenme, yanlış anlaşılma, elektronik aletlerin bozulması ve karmaşa ile eşleştirilen Merkür gerilemesi döneminde, aslında çok iyi fırsatlar da vardır. Bunları bilip değerlendirmek gerekir. Bu yazımda sizlerle bunları paylaşmak istiyorum.

Merkür Neleri İfader Eder ve Yönetir?
Merkür, iletişimi simgeleyen, haberci bir gezegendir.
Doğru olanı bir yerden bir yere aktarmakla görevlidir.
Bir kişinin haritasında bulunduğu yer ve diğer gezegenlerle yaptığı açılar zihin enerjimizi ne yönde kullanacağımızı belirler. Zekamızı ifade ediş tarzımızı ve iletişim kurma yeteneğimizi gösterir.

Merkür gerilemesinin getirdiği güzellikler nelerdir?

 • Çok hızlı hayatlar yaşıyoruz. Merkür gerilemesi, kendimize dönmek, kendimiz dinlemek ve yavaşlamak için güzel bir dönemdir.
  Geçmişi değerlendirmek, derslerimizi çıkarmak için daha uygun enerjili bir dönem olamaz hatta!
 • Merkür gerilemesi döneminde, kayıp eşyalarınız birden ortaya çıkmaya başlar. Uzun süredir bulamadığınız o anahtar, kolye bir yerlerde karşınıza çıkıverir.
 • Eski sevgililerle, eski dostlarla yeniden karşılaşırız. Eski günleri tekrardan anarız. O özlediğimiz sohbetleri tekrar etme, o sıcaklıkları tekrar hissetme fırsatları karşımıza çıkar.
 • Eski demişken…
  O eski sevgililer, aklımıza çokça düşerler, rüyalara girerler. Tekrar ortaya çıkarlar. Umudu hallaç pamuğu gibi tekrar attırırlar.
  Ne yapacağız? Cevap, kişiye-duruma göre değişir.
  Aynı hikayeyi tekrarlamaya var mıyız? Bakmak lazım.
 • Merkür gerilemesi dönemi, uzun süredir uğraştığınız ancak bir türlü bitiremediğiniz işleri bitirmek için çok kıymetli bir dönemdir.
 • Merkür gerilemesinin temel teması bir şeyleri yeniden değerlendirmek, yeniden yapmaktır. Bu sayede daha önce fark etmediğiniz detayları fark edebilir, üzerinde uğraştığınız konuyu mükemmele götürebilirsiniz.
 • Uzun süredir ertelenen şeyleri tamamlamak için de nefistir.
 • Evinizi, dolapları, kütüphaneyi, deponuzu, eşyaları yeniden düzenlemek için bundan daha iyi bir zaman olamaz.
 • Uzun süredir gitmediğiniz yerlere tekrar gitmek, görüşemediğiniz insanlarla tekrar görüşme vaktidir. Bunları yaptıkça içinizde güzel bir huzur, bir dinginlik hissedersiniz.

Merkür Gerilemesi Döneminde Nelere Dikkat Edelim?

 • Konuşmak, dinlemek, bilgi almak, bilgi vermek ve iletişim araçları Merkür gerilemesinden etkilenir. Dolayısıyla Merkür gerilemesi döneminde bu alanlarda aksaklık ihtimalini göz önünde bulundurmak ve beklentilerimizi/aksiyonlarımızı buna göre şekillendirmek faydalıdır. Örneğin; sizin için önemli bir e-postayı göndermenize rağmen alıcısına ulaşmayabilir, teyit etmekte fayda vardır.
 • Bir şeyler yavaşlayabilir. Beklediğiniz sonuçlar gecikebilir. Bunlara sinirlenmek ve kendinizi yıpratmak yerine, suyun yavaş akmasına da izin verin. Vardır bir hayır. Aksayan tüm bu konulara tekrar bakın. Gözden kaçırdığınız, daha sonra başınızı ağrıtacak konuları görmeniz ve bunların çözümlerini bulmanız kolaydır.

Yavaşlamanın, tekrar değerlendirmenin ve kendinize dönmenin tadını çıkarttığınız güzel bir gerileme dönemi dileklerimle…

Burcu Akçimen
16 Temmuz 2019, İstanbul

3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.