Burcu Akçimen
Hakkımda

Hakkımda

Antalya’lı memur bir ailenin kızı olarak Ankara’da doğdum. Ama Ankara’ya dair pek bir şey hatırlamıyorum. Çok küçükken Antalya’ya taşındık ve ben o güzel şehirde büyüdüm.

2000 yılında, İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği’ni kazanınca rotamı İstanbul’a çevirdim.
Henüz öğrenci iken Eczacıbaşı’nda Dış Ticaret, Migros’ta Eğitim, Garanti Bankası’nda İnsan Kaynakları, Tekstil ihracat organizasyonları ve Eğitim Danışmanlığı alanlarında çalıştım. Bu kadar çok deneyim ile tahmin edersiniz ki mezun olmadan önce çoktan işimi bulmuştum: İlk tam zamanlı işim Doğuş Otomotiv’de Pazarlama Ürün Yöneticiliği idi.

Doğuş’taki bir yılın ardından Turkcell’in teklifi üzerine, Pazarlama İletişimi alanına geçiş yaptım. Sonrasında Ürün Yönetimi ve 3. parti ilişkileri alanında yaklaşık altı yıl Turkcell genel merkezinde çalıştım.
Benim için İTÜ’den sonra, Pazarlama dinamiklerini asıl öğreten okul Turkcell oldu. Turkcell’in ve o yılların kalbimde yeri ayrıdır.

Kurumsal hayatıma devam ederken, içimdeki arzuyu dinleyip bambaşka meslekler de edindim. Yoğun tempoya rağmen yeni deneyimlere hep açık oldum. Bambaşka kapılara merakla kafamı uzattım. Merak, bence çok güzel bir şey!

2007 yılında Pilates ve Yoga dersleri vermeye başladım. 

Çok farklı bir eğitim altyapısından geldiğim için, bedenin çalışma dinamiklerini öğrenmek, farklı tarzlarda, farklı uygulamaları deneyimlemek için dünya çapında ustalardan sayısız eğitim aldım. Klasikten modern akımlara kadar, her tür Pilates metodu üzerine çalıştım. Bu geniş birikimi, Pilates derslerimde kullanıyorum. Öğrencilerim de bu hakimiyeti ve çeşitliliği çok seviyor.

Bu derin bilgi birikimini kendine saklamak olmaz.
Beslenen insan, bir yerden sonra başkalarını beslemeyi öğrenmeli ve beslemeli.
2014 yılından beridir, dünyadaki en iyi uygulamarı baz alarak içeriğini hazırladığım, yılların deneyimi ile harmanladığım Pilates Eğitmenlik Eğitimi programı kapsamında Pilates Eğitmenleri yetiştiriyorum.
Amacım Pilatesi öğretmekten çok ötede: İnsan bedeninin matematiğini çok iyi öğretip, güvenli ders kavramına sahip çıkan bilinçli eğitmenler yaratırken, insan sevmeyi, özen göstermeyi, insani temel değerleri sahiplendirmek.

2011 yılında ‘Burcu ile Pilates‘ isimli TV Programını yaptım.

Canlı yayında ders vermek ve yoğun geri bildirimler almak gerçekten bambaşka bir deneyimdi. Çok sevmiştim.
Pilates videolarıma buradan ulaşabilirsin.

Yoga ve Meditasyon Uzmanlığım

Bir de Yoga uzmanlığım var ki o Pilates’ten bile öncedir, ama benim asıl bilinirliğim Pilates üzerine oluştu. Yoga uzmanlığım, seneler içerisinde dünyaca ünlü pek çok yoga eğitmeni ile yolumun kesişmesi ile zengin bir birikime dönüşmüş durumda.
Şu an Vinyasa, Hatha, Astanga, Yin ve Restoratif Yoga stillerinde dersler verebiliyorum. Meditasyon derslerimde, tüm uzmanlıklarımı sentezlediğim, etkileyici, derine dokunan deneyimler sunabiliyorum.

Girişimcilik Hikayem

2011 yılında kurumsal hayatı bıraktım.
Girişimcilik hikayem ve hayallerime yürüme yolculuğum belirgin adımlarla ilerlemeye başladı.

2012 yılında, İstanbul’da farklı merkezlerde verdiğim derslerime ara verip Amerika’ya gittim. New York’ta farklı Yoga ve Pilates merkezlerinde dersler aldım, eğitimlere katıldım. Amerika’daki başarılı Pilates, Yoga merkezlerini ve franchise veren zincirleri yakından inceledim.

İlk Kitabım

Aynı yıl, ilk kitabım olan ve 2013 yılının astrolojik incelemesini anlatan “2013 Benim Yılım”ı yazdım, yayıncılığını kendim yaptım. Neden diye sormayın, tam bir delilik! 🙂

Markam, BodyFit’in hikayesi.

Amerika dönüşü sonrası kendi markam BodyFit’i yarattım ve Nişantaşı’nda hizmet verecek olan stüdyomu açma hazırlıklarına giriştim. 
1 Ocak 2014’te, bebeğimi, BodyFit Nişantaşı stüdyomu açtım. 
Aynı yıl içerisinde Eğitim şart! diyerek, ülkenin en donanımlı Pilates uzmanlarını yetiştirme hedefindeki BodyFitPilates Eğitmenlik Programını tasarladım ve sektöre Pilates eğitmeni yetiştirmeye başladım.
Mezunlarım, yıllardır çok güzel başarılara imza atıyorlar. Hayata katkımızla gurur duyuyorum.

Peki ya astroloji?

Mühendislik eğitimimin gücünü en çok astrolojide kullandım.
Astroloji uzmanlığını, dünyadaki en prestijli astroloji okulu olan İngiltere’deki Wales Üniversitesi’ne bağlı Astrolojik Çalışmalar Fakültesi’nden aldım. Ama astroloji derya deniz… Bir eğitim almakla bitmiyor. Her gün öğrenmen, kendini geliştirmen ve çok meraklı olman gerekiyor.

Astroloji bilgimi uzun yıllar danışmanlık seansları vererek kullandım. Artık danışmanlık vermiyorum. Sadece yazılar yazarak, meditasyonlar tasarlayarak ve derslerimde paylaşarak kullanıyorum.

Astroloji uzmanlığım ile birleşen Yoga uzmanlığım, Astro-Yoga disiplini sentezlememi ve çok farklı deneyimler yaşatan dersler yaratmamı sağladı ki bunlar olurken yıl daha 2008 idi. Geliştirdiğim Astro-Yoga disiplini ile son derece ilgi gördü. Ama sonra yolumu değiştirdim: Bugün bu sentezi, tasarladığım özgün bir içerik olan Yeni Ay Meditasyonlarında kullanıyorum.

İkinci kitabım

2017 yılı Şubat ayında yayınlanan KURUMSAL AŞK isimli romanım ise kurumsal hayatın iç dinamiklerini ve dillendirilmeyenlerini, aşk, tutku, cinsellikle harmanlayarak anlatıyor. Yoga, meditasyon, astroloji ile hayatı anlamlandırma çabasını satır aralarına saklıyor.

Fonksiyonel Tıp

2019 yılında Fonksiyonel Tıp alanında eğitimleri almaya başladım ve 2020 yılında mezun oldum.
Fonksiyonel Tıp, yıllardır içimde açılan öğrenme hevesini tatmin ederken, bana sağlık, gençlik ve şifa dolu bir dünyanın kapılarını açtığı için çok mutluyum.
Fonksiyonel Tıp alanında sağlıklı yaşam ve genç kalmaya dair programlar geliştiriyorum ve yönetiyorum.
Bireysel danışmanlık ve grup program takipleri yapıyorum.

En karmaşık konuları bile basitçe anlatabilmek benim en temel yeteneklerimden.
Konu Fonksiyonel Tıp ve bedenin dinamiklerini anlatmak olunca çok seviniyorum. Eğitmenlik becerilerimi doyasıya kullandığım bu alanımda eğitimler, seminer veriyor ve konuşmalar yapıyorum.

Yaşam Koçluğu

Fonksiyonel Tıp eğitimlerimi aldığım süreçte aldığım ICF akredite yaşam koçluğu eğitimlerimi hızla pratiğe döktüm.
2020 yılından beridir yaşam koçluğu alanında aktif çalışıyorum.
Danışanlarımın hayat yollarında ilerlerken, tıkalı yollarını açmaları ve onları güçlendirmek üzerine onlara destek olmayı; ilişki kurma ve iletişim becerimi çağlarcasına kullanarak bu alanda çalışmayı çok seviyorum.
Özellikle kariyer ve yönetici koçluğu tarafında ciddi bir deneyimim oluşmasıyla birlikte, ilişki yönetimi de sıklıkla çalıştığım odak alanlarımdan.

Yeni Bir Şehir, Yeni bir Hikaye

2023 yılında, eşimle uzun süredir arzuladığımız bir planımızı uygulamaya koyduk. Uzun süredir İstanbul’dan gitmek; güneyde, doğanın tüm güzelliğini yaşayabileceğimiz bir yere yerleşmek istiyorduk. 2023 yılının sonunda stüdyomuzu ve işimizi devrederek bu hayalimize doğru yola çıktık. Antalya’ya yerleştik.

Sanata büyük bir ilgi duyuyorum.

Yağlı boya tablolar yapıyorum. Resimlerini instagram hesabımdan (@burcuvu) takip edebilirsiniz.
Ve tabiki en sevdiğim tutkum olan yazma aşkım devam ediyor. Dizi ve Film senaryoları yazıyorum. Yeni romanlarım ve kitaplarım üzerine çalışıyorum.

Ailem

Hayatımın aşkı ile 2019 yılında evlendik.
2020 yılında kızımız Lara doğdu.
Hayatıma anlam katan bu iki insana aşktan öte bir sevgi ve bağlılık hissediyorum.