Spor Yaparken Doğru Sutyen Seçimi İçin Bilmeniz Gerekenler
Spor Yaparken Doğru Sutyen Seçimi İçin Bilmeniz Gerekenler

Spor Yaparken Doğru Sutyen Seçimi İçin Bilmeniz Gerekenler

Verdiğim dersler ve spor merkezlerinde spor yaparken gözlemlediğim kadınlarda çoğu zaman önemli bir yanlış dikkatimi çekiyor: Kullanılan sutyenler.
Dersler esnasında öğrencilerime bu konuda yaptığım açıklamaları bugün sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle Pilates ve Yoga’dan başlamak istiyorum. Pilates ve Yoga yaparken giydiğiniz kalıplı, balenli sutyenler hareketlerinizi kısıtlarken, sizi de rahatsız edecektir.  Bu dersler esnasında derin nefes alışınızı engellemeyecek, kalıplı olmayan ve balensiz sutyenleri tercih etmeniz, dersinizin verimini arttıracaktır. Ben Pilates ve Yoga yaparken kendinden sutyenli Adidas ve Nike üstleri tercih ediyorum. Hem kullanımı kolay hem de tüm hareketleri özgürce yapacak kadar esnek olmasına dikkat ediyorum. Göğüsleriniz küçük ise sutyensiz bile yapabilirsiniz.

Atlama-zıplama içeren aerobik dersleri, koşu, hızlı tempo yürüş gibi kardio egzersizleri yapıyorsanız sutyen seçiminiz iyice önemli hale geliyor. Zira dikkat etmeniz gereken çok fazla nokta bulunuyor.
Bunlardan en önemlisi ve ilki: Sutyeninizin zıplama ve koşu esnasında göğüslerinizin hareketini minimuma indirmesi, yerçekimi ve hareketin basıncına karşı koruması gerekiyor. Ne demeye çalışıyorum? Hop hop bir şekilde göğüslerinizin sallanmaması gerekiyor. Aksi taktirde kısa yoldan göğüslerinizin sarkmasına davetiye çıkartmış oluyorsunuz.

Diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise sutyen askıları. Özellikle büyük göğüslere sahipseniz, ince  düz veya çapraz askılar yeterli olmuyor. Sutyen hızlı bir şekilde deforme olduğu gibi, göğüslerinizi de yeterli korumuyor. Bu konudan yıllarca muzdarip olduğum için denemediğim sutyen kalmadı. Şimdi Nike‘ın ince bedenli-büyük göğüslü hanımları düşünerek ürettiği Nike Pro Victory Compression’ı uzun süredir kullanıyorum. Çeşit çeşit renkleri ile çok da hoş. Biraz pahalı olmakla birlikte uzun süre kullanabildiğiniz için verdiğiniz paraya da değiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.